Kadayıfın Tarihi

Burma kadayıf ilk olarak 1890’lı yılların sonlarına doğru agop adında ermeni asıllı bir türk tarafından yapılıyor.Bingöl-Genç çivarında yaşayan bu usta işi büyüterek bir iş yeri açıyor ve yanına çırak olarakta bu çevreden insanları alıyor. usta çırak ilişkisi sonrasında geniş bir çevreye yayılıyor burma kadayıf.İstanbul- Ankara- Diyarbakır- Elazığ-Malatya- TRABZON derken yurdun hemen hemen bütün illerinde dükkanlar açılıyor ve bingöl çevresinde yaşayan insanlara bir ekmek kapısı haline dönüşüyor.bugun TÜRKİYEDE 500 den fazla müesese burma kadayıfı satmaktadır.BURMA KADAYIF ustalarının hemen hepsi BİNGÖL’lüdür.nasıl ki TÜRKİYE’de balıkçılar erzincanlı,fırıncılar rizeli olur diye biliyorsa burma kadayıfçıların hepside bingöllü diye bilinir. Ancak,bir çok işyerinin adı DİYARBAKIR BURMA KADAYIFÇISI diye gecsede sordugunuz zaman %90’ının BİNGÖLLÜ OLDUĞU GÖRÜLMEKTEDİR.bunun bir nedini olarak diyarbakırın bingöle oranla daha fazla bilinmesi görülmektedir.

can u buy isotretinoin over the counter KADAYIFIN YAPILIŞI  tendentiously HAMMADDE: Meşhur Diyarbakır burma kadayıfının ham maddesi UN’ dur. Un’un özellikleri beyaz, sarı ve esmer un’un karışımıyla elde edilir.

http://norskerflyfishing.com/peters-blog/maj-fluefiskeri-forar-i-vest-irland-2013/ HAMUR YOĞURMA: Un kazana konulur. Un’un miktarına göre kazana su ilave edilir ve hamur yoğurma işlemleri başlar, hamuru ilk yoğurmada ardması çok sert olarak alınır merhem haline gelinceye kadar bu işlem devam eder. Bu durumdan sonra birer miktar su ilave edilerek yoğurma işlemine devam edilir. Hamur sıvı haline gelinceye kadar bu işlem devam eder. Yoğurma işlemi bittikten sonra hamur artık tel kadayıfının dönüşümüne hazırdır.

to-and-fro HAMURU BURMALI KADAYIF HALİNE GETİRME İŞLEMİ: Büyük ocaklar üzerinde tüp gazla ısıtılan bakır siniler üzerinde “KIF” diye adlandırdığımız içinde hamur bulunan süzgeç bakır sini üzerinde gezdirilerek TEL KADAYIF haline gelir. Sini’nin üzerinde pişen tel kadayıf el yordamıyla kalıp haline getirilir. Tezgâhın üzerinde istif edilir, üstü örtülerek 1 saat dinlenmeye alınır…

TEPSİLERE DÜZME İŞLEMİ: Tezgâhın üzerinde dinlenmiş kalıp halindeki burmaların içine ceviz veya fıstık konularak tepsilere dizilir, dolan tepsiler pişirme ocağına konulur üzerine ayçiçeği ile tereyağı dökülerek kızartılır. Altı kızardıktan sonra yağı süzülür, çevrilerek diğer tarafında kızarması için tekrar ocağa konulur. Altı piştikten sonra daha önce hazırlanmış şerbeti verilerek en az 30 dakika dinlendikten sonra artık Meşhur Diyarbakır Burma Kadayıfı randımanı almış demektir.

ŞERBETİN YAPILIŞI: 1kg. Suya 1.5kg. Şeker ilave edilerek kazana konulur, kaynatılır. 3–4 dakika kaynadıktan sonra dinlenmeye alınır. Soğuyuncaya kadar bekletilir, bu işlemden sonra hazır hale gelmiş demektir.